Mobilna stacja naziemna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Michał Mosdorf   
Czwartek, 21 Maj 2009 17:10
Celem projektu była budowa i uruchomienie mobilnego naziemnego centrum kontroli misji satelitarnych (zwanego dalej mobilnym Ground Station). Służy ono do komunikacji z satelitami studenckimi, takimi jak budowany właśnie satelita PW-Sat oraz ze zdalnymi obiektami w trakcie przeprowadzania misji balonowych. Uniwersalność budowanego Ground Station pozwala także na wykorzystanie go w zajęciach dydaktycznych oraz innych potencjalnych projektach, w których potrzebna będzie zdalna komunikacja za pomocą fal radiowych.
Podczas realizacji misji kosmicznych, zarówno tych międzynarodowych (SSETI Express, BEXUS) jak i też tych mniejszych lokalnych (misja balonowa Świerszcz-1, BOBAS) bardzo ważną rzeczą, jeżeli nie jedną z najważniejszych, jest zapewnienie stabilnej łączności z wystrzelonym obiektem. Dlatego też pojawiła się potrzeba zbudowania mobilnej naziemnej stacji kontroli na potrzeby takich projektów. Stacja ta uzupełnia pracę istniejącej już stacji na terenie wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej jednocześnie tworząc samodzielny zespół oprzyrządowania niezbędnego podczas pracy w terenie.
Obecny stan mobilnego Ground Station pozwala na kompleksowe obsłużenie transmisji satelitarnych w pasmach 144MHz, 430MHz oraz odbiorczo w pasmie 2,4GHz. Wstępne testy terenowe pozwoliły uzyskać łączność z przelatującymi satelitami amatorskimi oraz odebrać mapy pogody z satelitów NOAA przy pomocy anten kierunkowych. Po zakończeniu budowy anteny QFH będzie możliwe odbieranie map pogody bez konieczności pozycjonowania anten.
Zestaw w konfiguracji z obrotnicą manualną został wykorzystany w praktyce podczas wykonywania projektu BEXUS-Icarus w Kirunie. Zestaw służył do zapewnienia łączności pomiędzy obsługą naziemną a zdalnie sterowanym szybowcem Ikarus.