BOBAS 3 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Kocoń   
Poniedziałek, 18 Maj 2009 21:53

 

Bobas3

 

Dnia 18 sierpnia pod Bornym Sulinowem na terenie Tamy APRS został wypuszczony kolejny eksperymentalny balon z serii BOBAS. Nazwa BOBAS to skrót od Built Ocassionally Balloon-Attached Sattelite. To już trzeci balon nazwany tym razem BOBAS 3.

 

Dla przypomnienia, misja pierwszego z nich, BOBASA 1, przeprowadzona w Jabłonnej pod Warszawą w ramach Tygodnia Nauki, została opisana w KP */06. Balon miał wtedy na pokładzie jedynie nadajnik telemetryczny przekazujący aktualną temperaturę i napięcie baterii zasilającej. BOBAS 2 został wypuszczony podczas Dni Technik Satelitarnych. W tej misji oprócz nadajnika telemetrycznego na pokład została zabrana kamera nadająca sygnał wizyjny na 2,4GHz oraz nadajnik APRS, który jednak nie zadziałał. Kamera pozwoliła na zarejestrowanie panoramy Warszawy. Niestety balon został szybko wciągnięty przez chmury burzowe, które powstały nad miejscem startu i łączność z balonem została dość szybko zerwana. Balon został po kilku dniach odnaleziony w… Białowieży, 5km od granicy białoruskiej.

Trzecia z kolei misja odbyła się już niezależnie od większych imprez, co pozwoliło na spokojniejsze i mniej gorączkowe przygotowania. W skład ekipy weszli Marcin Stolarski SQ5FNQ, Grzegorz Woźniak SQ5FG, Grzegorz Misiołek oraz Paweł Kucharski.

Balon

Elektronika

 

Tym razem na pokładzie znalazły się wszystkie planowane podzespoły czyli telegraficzny nadajnik telemetryczny, transceiver APRS, kamera oraz telefon komórkowy wysyłający co jakiś czas aktualną pozycję za pomocą SMS-ów. Kamera z własnym nadajnikiem została umieszczona w osobnej kapsule poniżej kapsuły głównej, ponieważ podczas testów naziemnych okazało się, że sygnał jej nadajnika zakłóca pracę odbiornika GPS. Autorem i konstruktorem elektroniki był Marcin Stolarski SQ5FNQ.

 

 

Cała misja miała na celu wykonanie trzech zadań: odbieranie przez komputer pokładowy zdalnych komend, zarejestrowanie filmu z pokładu podczas lotu oraz przećwiczenie szybkiego odnajdywania kapsuły po opadnięciu na ziemię. Rezultatem odebranej komendy było przepalenie jednej z linek podtrzymujących kapsułę z kamerą, co spowodowało opuszczenie jej o kilkanaście centymetrów w dół. Można było to zaobserwować jako szarpnięcie obrazu na filmie. Wszystkie te cele zostały osiągnięte.

 

Balon wystartował o godzinie 14.00 a jego lot trwał około 2 godzin. Kapsuły zostały znaleziona około godziny 17 czyli mniej więcej godzinę po wylądowaniu. Odnalezienie kapsuły było możliwe dzięki zastosowaniu trzech niezależnych systemów podawania pozycji: w telemetrii CW, poprzez APRS oraz SMS-y. Podczas trwania lotu jego pozycję można było śledzić w systemie APRS oraz poprzez odczytywanie danych telemetrycznych. Po opadnięciu na ziemię jedynie dzięki SMS-om z pozycją było możliwe odnalezienie kapsuł.

 

Zdjęcia odnalezionego balonu

 

 

Pole 2Pole 1

Pole 3

 

Sygnał wizyjny z pokładu był transmitowany na żywo w paśmie 2,4GHz. Można było na bieżąco podziwiać piękne widoki z wysokości ponad 30 kilometrów nad ziemią. Jakość sygnału była zadziwiająco dobra jak na odległość ponad 60 kilometrów i moc nadajnika 350mW. Wizja była jedynie przerywana poprzez chwilowe gubienie wąskiej wiązki parabolicznej anteny odbiorczej. Chociaż zarejestrowanie filmu nie było głównym celem misji, trzeba zaznaczyć, że jest to pierwszy film w Polsce ukazujący Ziemię z wysokości ponad 30km. Na tej wysokości widać już wyraźnie krzywiznę Ziemi, niebieską warstwę atmosfery oraz czerń kosmosu.

BOBAS 3 na pewno nie jest ostatnim balonem wypuszczonym w ramach projektu BOBAS.

 

 

Trasa przelotu balonu

Trasa Przelotu

Wysokość przelotu

Wysokość

 

 

Planowane są już kolejne misje i nowe zadania do wykonania. Misje tego typu stanowią platformę testową dla różnorodnych systemów elektronicznych i komunikacyjnych umożliwiając zbadanie wpływu promieniowania na elektronikę oraz przetestowanie komunikacji na dużych odległościach w zasięgu widoczności optycznej tzw. LOS (Line of sight).

 

 

Grzegorz Woźniak SQ5FG

 

Marcin Stolarski SQ5FNQ

Zmieniony: Piątek, 22 Maj 2009 10:44